Text och foto: KRISTINA
12 mars är det premiär för Hammarö konståkningsklubbs vårshow med temat Broadway on ice. Förutom två kvällsföreställningar bjuds alla skolor in till en skolföreställning på dagtid, och deltagarna tränar nu för fullt för att bjuda på en färgsprakande show.
12 mars är det premiär för Hammarö konståkningsklubbs stora vårshow. Genom åren har klubben provat olika teman, som musikal, jorden runt och cirkus. Årets show blir klubbens 23:e i ordningen, och traditionen har blivit en uppskattad del av både klubbens verksamhet och besökarna.
Vi besöker Hammarö ishall en kylig januarikväll och möts av full aktivitet på isen. Tränaren Linnea Joelsson berättar att deltagarna är från 3 och upp emot 50 år. De äldre är ofta mammor till yngre åkare som blivit lockade att själva börja med konståkning.
Årets tema Broadway on Ice återanvänds delvis från 2018. Vissa nummer återanvänds helt, men de flesta är helt nya, och koreografin sätts av tränarna. I princip allt material till showen skapas av klubbmedlemmarna själva. Föreställningen bygger på kända musikaler, bland andra Rock of Ages, Aladdin, Mamma Mia och Skönheten och odjuret.
Repetitionerna började i början av januari.
– Det är väldigt intensivt både för oss ledare och konståkare nu i januari och februari, och i början av mars börjar det bli lite nervöst, skrattar Linnea, men vi ser fram emot två dagar fulla av glädje, färg, konståkning och en fullsatt ishall.
Vårshowen brukar vara fullsatt och uppemot 700 åskådare ryms i hallen. Showen pågår i ungefär två timmar, medan skolföreställningen är komprimerad till en timme.
– Vi hoppas också att showen ska locka några nya medlemmar, säger Linnea.








