Text: ANNIKA
Barn och unga mellan 7 och 16 år kan nu få 550 kronor per år för fritidsaktiviteter genom det nya fritidskortet. Familjer som hade bostadsbidrag förra året kan få 2 500 kronor per barn. I Hammarö kommun har redan nio idrottsföreningar och kommunens kulturskola anslutit sig till systemet. Genom att stödja barn och unga att vara aktiva inom idrott, kultur och friluftsliv främjas ett friskare och mer inkluderande samhälle. Fritidskortet syftar till att ge barn och unga möjlighet till en aktiv och meningsfull fritid i gemenskap med andra barn och ungdomar.
Fritidskortet ansöker du om på fritidskortet.se och BankID behövs. Har man ingen e-legitimation går
det att bra att söka även via blankett. Med fritidskortet kan man betala träningsavgifter, deltagaravgifter och medlemsavgifter. Måste man hyra utrustning eller hjälpmedel för att kunna delta går det också bra med fritidskortet. Kravet är att aktiviteten ska vara ledar ledd och hållas regelbundet, minst sex gånger under en sammanhängande period på upp till sex månader. Mer information finns på hammaro.se.
Samverkande aktörer:
Fritidskortet är ett regeringsuppdrag som genomförs i samarbete med Folkhälsomyndigheten, Försäkringskassan, Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF), Statens kulturråd samt andra aktörer som Svenskt friluftsliv och Riksidrottsförbundet.
Anslutna föreningar Hammarö: Hammarö Hockeyklubb, Kulturskolan Hammarö kommun, Hammarö Gymnastikförening, IFK Hammarö, Hammarö Ryttarförening, Hammarö Konståkningsklubb, Hammarö Basketklubb, Skoghalls IBK Utveckling och Idrottsföreningen Kamraterna Skoghall