Hoppa till innehåll

Här växer Aspegrenen

  • av


Text: ANNIKA  Foto: KRISTINA


Efter nästan 30 år i kontorsbranschen var det dags att prova något nytt. När Åsa Aspegren fick höra hur svårt det är att hitta riktigt bra jord började hon undersöka möjligheterna. I april startade hon Aspegrenen, ett fritidsföretag med jord, trädgårdsprodukter och dekorativa detaljer.

Åsa Aspegren har alltid trivts med försäljning. Direkt efter gymnasiet gick hon en säljutbildning, vilket ledde till ett jobb inom kontorsbranschen. Där har hon byggt en karriär och samlat på sig närmare 30 års erfarenhet. Sedan tio år tillbaka arbetar hon som Key Account Manager på Office Depot. Kunde erfarenheten från alla år av försäljning kombineras med fritidsintresset för trädgård och design? Ja. Varför inte. I början av april 2026 tog hon steget och startade företaget Aspegrenen.
– Det var vår son som en dag kom hem och berättade hur svårt det är att hitta riktigt bra jord, säger Åsa.

Nyfikenheten väcktes och Åsa började undersöka utbudet på nätet. Ganska snart upptäckte hon att det finns betydligt fler återförsäljare av jord och trädgårdsprodukter än de stora butikernas sortiment ger sken av. Hon hittade också mängder av roliga och annorlunda detaljer som kan sätta personlig prägel på en trädgård. Det kan vara små saker som lyfter en kruka, en spaljé eller ett planteringsland. Bland annat fastnade hon för en charmig höna i rostig metall. En sådan skulle göra sig i nästan vilken trädgård som helst.
När sonens kommentar om jorden sjunkit in och hon dessutom upptäckt allt det inspirerande utbudet på nätet, var steget till ett eget företag inte särskilt långt.

Familjens tomt är stor och sluttar ner mot Vänerns glittrande vatten. Här finns ett växthus och flera pallkragar som under sommaren är fyllda med prunkande grönsaker och blommor samt platser där verktyg och annan trädgårdsutrustning som är till salu finns att beskåda. Runt om på tomten finns gott om inspiration för trädgårdsintresserade. Krukor och blomgrupper står utplacerade på flera ställen, tillsammans med dekorativa detaljer från butiken. Det kan vara något som fångar blicken vid en rabatt, en detalj som lyfter en kruka eller en liten prydnad som ger uteplatsen en personlig känsla. Det fina är att man inte bara behöver titta. Det mesta går också att köpa med sig hem.

Aspegrenen ligger en bit ut på Östra Tye. Det första som möter besökaren är de många pallarna med jord. De är svåra att missa och då vet man också att man kommit rätt. Här finns säckar med olika sorters planteringsjord, gödsel och toppdress, liksom flytande gödning för den som vill ge sina odlingar lite extra omsorg. Den som vill ge sina växter riktigt bra förutsättningar har med andra ord mycket att välja på.

Men Aspegrenen handlar om mer än jord. Här finns också ett brett utbud av dekorativa och lite udda trädgårdsdetaljer, liksom fina saker för krukväxter och blommor inomhus. Det finns något både för den som vill förnya sitt eget hem och för den som söker en uppskattad present.
Åsa har valt att behålla sitt ordinarie arbete och driver Aspegrenen på sin fritid.
– Ja, fritidsproblem har jag definitivt inte, skrattar Åsa som berättar att hon har börjat i liten skala. Det märks inte.

Om detta är litet, så undrar man förstås vad som kommer härnäst.
– Jag har fullt med idéer om hur jag kan få företaget att växa, men de idéerna behåller jag för mig själv ett tag till, avslutar Åsa Aspegren och ser riktigt finurlig ut.

De fina vattenkannorna är något som Åsa sålt många av i sommar.
Intresse för trädgård har Åsa haft länge. Nu kan hon botanisera bland återförsäljare och ta guldkornen.
Ner till vattnet går tomten. I framkanten ser vi en prydnasblomma i rost som är vacker som ett blickfång.
En variant av fågelbad. Eller humledryck.
Älvor fanns lite här och där, som i denna kruka.