Hoppa till innehåll

Skadegörelse i Skoghall centrum

  • av


Text och foto: KRISTINA

Klockan 02.38 natten till lördag 8 augusti ringde det på föreståndare Magnus Mobergs mobil. Det var Räddningstjänsten som berättade att det brann i träpallar utanför Skoghalls Folkets hus. Magnus begav sig dit och möttes av fem brandbilar och två polisbilar. Mellan bion och biblioteket hade någon eller några tänt eld på träpallar. Branden orsakade skador på fasaden och några fönsterrutor sprack. Ventilationen stängdes automatiskt av, men rök tog sig in i både trapphus och hisschakt. 
– Takfoten är av trä, och hade elden tagit sig i den hade vi nog inte haft något Folkets hus idag, säger Magnus Moberg.
Även Röda Korsets second hand-butik utsattes för skadegörelse. En stor sten hade kastats genom fönstret och gått igenom båda rutorna i dubbelfönstret. Det upptäckte Leif Holmqvist, ordförande i Hammarö Rödakorskrets, på lördagsförmiddagen.
– Jag visste inte att vi var så eftertraktade att de inte kan vänta till tisdag. Vi får fundera på om vi ska ha öppet dygnet runt framöver, säger Leif Holmqvist.

Händelsen är polisanmäld.
Föreståndare Magnus Moberg fick börja med att se efter skadorna som branden gjort på byggnaden.
En gång i tiden så var detta häng en lampa. Nu ser den mest ut som en tand från någon skräcködla, men det är alltså lampan som smält i hettan.
Här var elden på väg att ta sig in.
Den elektriska dosan till dörren är totalförstörd.
Även Röda Korset fick påhälsning på natten.